Praktyka w Darmstadt

Kategoria: Komunikaty Opublikowano: sobota, 18 grudzień 2010 Janusz Konopnicki

PRAKTYKA w DARMSTADT w RAMACH PROJEKTU IPA

W ramach programu „Placement Programme” w maju br. w Komendzie Powiatowej Policji we Lwówku Śląskim gościła niemiecka policjantka Malwina Lipski z Darmstadt. Kontynuacją tego programu i cennym doświadczeniem była moja rewizyta od 19 września do 1 października 2010 roku.

W Polizeidirektion Darmstadt - Dieburg 1 Polizeirevier uroczyście przywitał mnie szef komisariatu Walter Laue- I Polizeihauptkomissar. Tam zapoznałam się z funkcjonowaniem i strukturą tej jednostki. Oficjalne spotkanie odbyło się też w Prezydium Policji (Polizeipräsidium Südhessen) w Darmstadt z Gosbert Dölger – Polizeipräsident PP Süd-Hessen, Helmut Biegi – Direktions-Leiter Darmstadt-Dieburg oraz Michael Gross - IPA-Darmstadt, któremu wręczyłam płytkę Dolnośląskiej GW IPA.

 

 

Następnego dnia wspólnie z Mathäus Kuliberda oraz Wiesławem Stępień z KPP Sandomierz (odbywał staż we Frankfurcie nad Menem) zwiedzaliśmy największy port lotniczy we Frankfurcie nad Menem. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak powstaje III Terminal oraz zapoznać się ze strukturą i zadaniami Bundespolizei (policja federalna Niemiec) i Bundesgrenzschutzpolizei (policja graniczna).
W ramach mojego stażu odwiedziłam Akademię Policyjną w Wiesbaden (w 2011 roku będzie obchodzić 60-lecie). Nauka trwa tam 3 lata, w tym 60 tygodni jest przeznaczonych na praktykę. Chętnych rocznie jest 5000 kandydatów, ale tylko ok. 550 zostaje przyjętych. W trakcie nauki na I roku otrzymują netto 900 euro, na II roku 970, III roku 1.025.

 

W kolejnych dniach mojego pobytu byłam w Policyjnym Call-Center (policyjnym centrum obsługi telefonicznej), które mieści się w Wiesbaden, a jego głównym zadaniem jest obsługa połączeń przychodzących i wychodzących. Callcenter Telefonnummer (numer alarmowy 08001103333). W Prezydium Policji Darmstadt przyjrzałam się pracy policjantów w zakresie działań kryminalnych i techniki kryminalistycznej. W ramach ćwiczeń przeprowadziłam własną odbitkę linii papilarnych. Miałam możliwość wypróbowania lampy Crime scene lamp sl 450 PROJECTINA służąca do badania śladów i dowodów zbrodni (kosztuje ok. 6500 euro), „ATTESTOR”crime-lite 80l (koszt 4500 euro) służącej do identyfikacji śladów na podłogach i innych powierzchniach oraz zobaczyć jak funkcjonuje „DOCUBOX DRAGON”, który służy do sprawdzania autentyczności dokumentów podróży i tożsamości w portach lotniczych.

Kolejnym elementem stażu była wizyta w więzieniu (Justizvollzugsanstalt JVA) w Weiterstadt, które funkcjonuje od 1997 roku. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie mogłam wykonywać zdjęć. Skazani odbywający karę mają możliwość korzystania z krytego basenu, siłowni, zajęć plastyczno - artystycznych i nauki języków obcych.

W ramach czasu wolnego wraz z Malwiną Lipski, Wiesławem Stępień, Mateuszem Kuliberda i opiekunem Helmutem Loos - przedstawicielem IPA z Frankfurtu nad Menem, mogłam zwiedzić Hessischer Landtag, Rheingen, który jest największym heskim zagłębiem winiarskim w którym produkuje się najwyższej jakości wina oraz przejechać się kolejką linową Seilbahn Rüdesheim am Rhein.

Następnym etapem była wizyta w Ośrodku Nauki Jazdy w Hünstetten a w Frankfurcie w jednostce Policji Wodnej (Wasserschutzpolizei) i Centrum Szkolenia Psów Służbowych w Mühlheim am Main (Hundeführerausbildung), gdzie tresowane są psy patrolowe oraz patrolowo-tropiące. Tresowane są również psy do zadań specjalnych w zakresie wyszukiwania zapachów narkotykowych, materiałów wybuchowych. Mieliśmy okazję poznać kilku funkcjonariuszy z Boliwii, którzy przyjechali do Niemiec na 12 tygodniowe szkolenie do Centrum Szkolenia Psów.
Odbywałam 12 godzinne służby z policjantami z 1 rewiru w Darmstadt, gdzie poznałam codzienną pracę niemieckich funkcjonariuszy podczas wykonywania różnego rodzaju interwencji na terenie miasta.

Podsumowując, chciałabym podkreślić, że ten wyjazd pozwolił mi poznać charakterystykę pracy niemieckich funkcjonariuszy. Zapoznałam się ze sposobem organizacji pracy Policji w Niemczech, jak również miałam okazję porównać sprzęt i wyposażenie wykorzystywane w codziennej służbie. Podczas mojego pobytu w Niemczech miałam okazję poznać pracę niemieckich funkcjonariuszy różnych wydziałów, a także nawiązałam wiele nowych kontaktów.


Tekst i foto
st. sierż. Marta Drużga
KPP Lwówek Śląski
Członek IPA Region Jelenia Góra - Dolnośląska Grupa Wojewódzka IPA

 {backbutton}

Odsłony: 19636