SEMINARIUM GIBORN 2022

Kategoria: Komunikaty Opublikowano: wtorek, 05 lipiec 2022 Janusz Konopnicki

Na przełomie maja i czerwca odbyło się międzynarodowe seminarium w IBZ GIMBORN Schloss - ''Przemoc w grze - chuligani i ultrasi wokół meczów piłkarskich”

Słuchacze przez pięć dni uczestniczyli w wykładach o tematyce kibicowsko-chuligańskiej. Podczas zajęć funkcjonariusze wymieniali się doświadczeniami w zakresie zabezpieczania meczów piłki nożnej oraz zachowań i środowisk związanych z pseudokibicami. 

W seminarium uczestniczyło dwóch członków reprezentujących IPA Region Głogów: Piotr Juskowiak oraz Dominik Pyś. Prelegentem z IPA Region Wrocław był Piotr Cymbała z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP we Wrocławiu. Pieczę nad wszystkimi uczestnikami z Polski sprawowała wiceprezydent IPA Sekcja Polska Aneta Sobieraj. Polskę ponadto reprezentowali członkowie z Gdańska, Rzeszowa, Kielc, Łodzi a także policjanci z Niemiec, Szwajcarii, Holandii oraz Austrii. Zgromadzeni na seminarium uczestnicy na co dzień zajmują się problematyką pseudokibiców i zabezpieczeń meczów takich europejskich zespołów jak Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Eintracht Frankfurt czy Ajax Amsterdam i PSV Eindhoven. Prelegentami z Polski byli Piotr Cymbała oraz Łukasz Lipnicki z KWP KWP Łódź którzy poprowadzili wykłady na przykładzie polskich klubów piłkarskich: Śląska Wrocław, Widzewa Łódź i Łódzkiego Klubu Sportowego. Zajęcia odbywały się codziennie i prowadzone były przez prelegentów z Polski, Austrii oraz Niemiec. Prelegenci w trakcie seminariów poruszali tematy:

 -aspekty zabezpieczenia imprez sportowych, zwalczanie przestępczości pseudokibiców na przykładzie polskich i niemieckich klubów,

- wgląd w strefę Ultrasów - kultura fanów I ich struktura społeczne i ciemne strony,

- obecne zagrożenia i ich konsekwencje na trybunach stadionów,

- projekty kibicowskie na terenie Niemiec,

- ekstremizm prawicowy wokół stadionów piłkarskich,

Podczas nauki zgromadzeni udali się na stadion Bayeru Leverkusen gdzie od niemieckich policjantów mieli możliwość zapoznania się z organizacją meczów Bundesligi. Po zwiedzaniu stadionu uczestnicy udali się do Kolonii gdzie zwiedzili miasto i skosztowali lokalnej kuchni.Ważnym punktem integracji był poniedziałkowy polski wieczór podczas którego uczestnicy spotkania zapoznali się z polską kulturą i gościnnością częstując się polskim domowym jadłem, trunkami oraz tradycjami. Następnego dnia koledzy z Austrii również poczęstowali nas lokalnymi przysmakami. Po zajęciach uczestnicy korzystali z walorów pobliskiej infrastruktury i okolicy spacerując oraz korzystając z sauny oraz siłowni. Wieczorami policjanci gromadzili się barze zamkowym gdzie wymieniali się doświadczeniami i zawierali nowe znajomości.

Miejscem seminarium był XVII zabytkowy zamek położony w malowniczej zalesionej ziemi landu Nadrenii Północnej Westfalii należący do barona von Furstenberg. Zamek ten jest od 1969 roku siedzibą Centrum Szkoleniowego dla członków International Police Association IPA.

Pobyt w Gimborn na długo zostanie w mojej pamięci."Uzyskałem wiele informacji na temat zabezpieczenia meczów sportowych a także dowiedziałem się jak to wygląda na przykładzie innych krajów. Myślę że przed Polakami oraz krajami zachodnimi nadal jest dużo do poprawy w tej materii. Taka wymiana na pewno pomoże wszystkim. Możemy wymienić się doświadczeniami, poznaliśmy nowe narzędzia i sposoby pracy" - wspomina Piotr Juskowiak. "Jeżeli nadaży sie kolejna okazja również chciałbym uczestniczyć w takim seminarium.

- Warto posłuchać co na temat pseudokibiców mają do powiedzenia koledzy z zachodu, nasze taktyki zabezpieczeń nieco się różnią od siebie lecz jest też dużo podobieństw. Pewnych praktyk u nas nie stosujemy za to u zachodnich policjantów świetnie zdają egzamin. Przyjazna atmosfera, super ludzi. Seminarium w Gimborn będę bardzo dobrze wspominał. – dodał Dominik Pyś.

Nabyta podczas pobytu wiedza pomoże w realizacji codziennych obowiązków służbowych. 

 

Zdjęcia: Piotr Juskowiak, Dominik Pyś.

Tekst: Piotr Juskowiak

 

Odsłony: 965