×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but /zdjecia/stazNiemcy2011 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

PLACEMENT PROGRAMME - staż w Niemczech

Kategoria: Komunikaty Opublikowano: niedziela, 23 październik 2011 Grzegorz Salski Drukuj E-mail

W maju bieżącego roku w Sudeckim Oddziale Straży Granicznej gościliśmy funkcjonariusza policji drogowej, szefa jednostki policji autostradowej z Lorsch w Niemczech – Simona Juppa. Wizyta ta była pierwszą z dwóch części wymiany stażowej j „placement programme” jaką organizuje dolnośląski oddział IPA . Cześć druga wymiany– z moim udziałem, jako stażysty- miała miejsce w Niemczech.

 

Staż odbył się w dniach 10-24.września tego roku, a miastem w którym miałem przez najbliższe dwa tygodnie gościć było Bensheim- nomen omen miasto partnerskie Kłodzka, skąd wywodzi się Sudecki Oddział SG.

Oto krótkie sprawozdanie z tego pełnego wrażeń pobytu:

- po pokonaniu ponad 700 km, jakie dzielą Kłodzko od Bensheim, dotarłem do IPA Heim (IPA HAUS) gdzie czekał już na mnie gospodarz- Simon Jupp. Zaraz po moim przyjeździe okazało się, że termin stażu został wyznaczony nieprzypadkowo- 10 września to dzień święta dla miasta Bensheim. Kończy on tydzień festynu winiarskiego organizowanego co roku, w każdej z miejscowości należących do powiatu Bergstrasse- słynącego z produkcji wszelkiego rodzaju win. Ulice Bensheim powitały mnie kolorowym, rozśpiewanym tłumem winiarzy i turystów. Zabawa na ulicach- przerwana tylko wielkim pokazem sztucznych ogni trwała do bladego świtu.

Następnym dniem była niedziela. Wraz z grupą niemieckich policjantów, skarbnikiem IPA grupy krajowej Hesja oraz dwóch węgierskich funkcjonariuszek, które również odbywały staż w tym samym prezydium policji, udaliśmy się na wycieczkę do przepięknego historycznego Heidelbergu.

Poniedziałek rozpoczęliśmy wizytą w Darmstadt, gdzie znajduje się szefostwo goszczącego nas wydziału policji regionu południowa Hesja. W prezydium policji przyjął nas osobiście vice prezydent ( odpowiednik zastępcy komendanta) Uwe Brunnengräber. Rozmowa miała bardzo miły przebieg- porównywaliśmy struktury obu formacji tzn. Policji krajowej w Niemczech i SG w Polsce. Na koniec przekazałem gospodarzowi pamiątkową tabliczkę z logo sekcji IPA i SOSG.

 

 

 

Prosto z Darmstadt udaliśmy się do Akademii Policyjnej w Wiesbaden. Obiekt ogromny, z wszelkiego rodzaju infrastrukturą oraz przepięknym, niedawno oddanym do użytku boiskiem do piłki nożnej wraz z bieżnią. W akademii mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z wykładów, prowadzonych przez pana Jörga Seiderera.

Po wykładzie w Akademii Policyjnej w Wiesbaden pojechaliśmy do centrali w Darmstadt, która na co dzień zajmuje się sprawami z którymi ludność zwraca się do tutejszego „997” czyli 112. Call-center standardowo wyposażone jest w kilkanaście stanowisk, obsadzanych w zależności od zapotrzebowania. W razie potrzeby, przy call-center tworzone jest doraźnie centrum kryzysowe, które zajmuje się problemami związanymi z powstawaniem nietypowych sytuacji jak powódź, czy inne wypadki nadzwyczajne. Centrum kryzysowe ma przygotowana specjalną wydzieloną i w pełni wyposażona we wszelkiego rodzaju sprzęt- salę, która gotowa jest do pracy w każdym momencie.

Podczas zwiedzania call-center przydarzyła się zabawna sytuacja: przyjmujący zgłoszenie funkcjonariusz poprosił o pomoc- w związku z tym że dzwoniący pod 112 ,był polskim kierowcą samochodu ciężarowego i niestety nie znał żadnego z języków jakimi posługiwał się policjant przy telefonie.

 

 

 

 

Kolejny dzień stażu w całości spędziłem w Bensheim- mieście, w którym jak już wspominałem, znajduje się IPA Haus oraz mieście partnerskim Kłodzka.

Dzień rozpoczęliśmy od zapoznania ze strukturą posterunku w Bensheim. Z zadaniami i problemami wynikającymi z codziennej pracy w regionie zapoznał nas komendant posterunku - Rolf Burkhardt. Pokazano nam sprzęt, zabudowania oraz park maszynowy. O ile w pierwszych dwóch aspektach możemy pochwalić się wyposażeniem na podobnym poziomie- o tyle pojazdy służące w Policji naprawdę budziły zazdrość- przykładem niech będzie jeden z motocykli patrolowych BMW R1200RT, o mocy 110Km. O innych pojazdach będę jeszcze pisał przy okazji służby na autostradzie.

 

Około godziny 13.30 po krótkim spotkaniu z przedstawicielami miejscowej prasy - udaliśmy się na umówione spotkanie z burmistrzem Bensheim Torstenem Herrmannem.

Wieczorem, urządziliśmy coś w rodzaju wieczoru integracyjnego- z jednej strony my, czyli policjantki z Węgier i ja, a drugiej wszyscy policjanci z Bensheim i okolic, z którymi dotąd mieliśmy kontakt. Koleżanki wymyśliły że tematem przewodnim będzie wieczór węgierski z akcentem głównym w postaci gulaszu , który rzecz jasna ugotujemy sami. Sukces wieczoru przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, w IPA HEIM gdzie spotkanie się odbyło, ugościliśmy w sumie około 20 osób, a odwiedził nas nawet sam burmistrz! -w przygotowaniu gulaszu byłem jedynie pomocnikiem, ale z dumą muszę przyznać że jedzenie było znakomite.

Kolejny dzień stażu, był jednym z dni zawartych w „pakiecie niespodziankowym”. Kiedy otrzymałem plan stażu, dowiedziałem się ,że czeka mnie wizyta w Hamburgu. Jak się okazało, ten suchy zapis nie mógł mnie przygotować na to czego doświadczyłem.

Wyjechaliśmy z Bensheim około godziny 5.30, by po godzinie 10.00 znaleźć się w Hamburgu. Zakwaterowani zostaliśmy w Szkole Policji Wodnej. Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy odprawą na której wyjaśniono nam, na czym ma polegać nasza praca w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

 

 

Co roku policja w Hamburgu organizuje wielką akcję, w która zaangażowana jest duża grupa policjantów- ochotników z Hamburga, oraz zaproszeni imiennie funkcjonariusze z krajów związkowych (landów) z całych Niemiec . Akcja jest już cykliczna- odbywa się przynajmniej od kilku lat i polega na zgromadzeniu fachowców policyjnych z różnych dziedzin i zorganizowaniu im optymalnych warunków do kontroli. Pierwszy dzień po szkoleniu, którego tematem były „narkotyki na drodze” rozpoczął się spektakularnym przejazdem grupy prawie 50 radiowozów na sygnałach- przez Hamburg, do miejsca planowanej kontroli. Na miejscu zostaliśmy podzieleni wg wcześniejszych ustaleń na 2-3 osobowe drużyny. Każdy team dostał własne miejsce do kontroli pojazdów, na dużym parkingu, na który policjanci na motocyklach wprowadzali pojazdy wyławiane z ruchu ulicznego. Celem akcji było wyeliminowanie kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem środków odurzających. Drugi dzień akcji rozpoczął się wizytą w hamburskim prezydium policji. Budynek prezydium- w kształcie policyjnej gwiazdy- robi niesamowite wrażenie. W budynku znajduje się m.in. call-center, oraz centrum kierowania ruchem ulicznym, obsługujące cały Hamburg- ponad 1200 świateł ulicznych!

Na odprawie połączonej z kolejnym szkoleniem dowiedzieliśmy się, że drugi dzień akcji będzie miał dokładnie taki sam cel jak pierwszy- z tym, że kontrola będzie mobilna. Cały skład osobowy , został podzielony na patrole drogowe które ruszyły na ulice Hamburga. Niespodzianką był dla mnie mój przydział – wraz z gospodarzem mojego stażu- zostaliśmy przydzieleni do patrolu z funkcjonariuszem z najsłynniejszego w Niemczech posterunku- słynnego Davidwache na Reeperbahn –dzielnicy St.Pauli w Hamburgu

 

 

Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń obu tych dni w Hamburgu- ale wiem jedno- doświadczenie jakie dane mi było zdobyć w tym czasie, jest czymś naprawdę bezcennym. Cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć- zwłaszcza, że byłem prawdopodobnie pierwszym funkcjonariuszem SG jaki mógł brać udział w tym wydarzeniu.

Weekend upłynął mi na zwiedzaniu. Mój gościnny gospodarz zapragnął pokazać mi swoje rodzinne tereny, więc podróżując przez Ramstein, największą w Europie bazę wojsk amerykańskich, dotarliśmy do styku trzech granic: niemieckiej, francuskiej i luksemburskiej- a konkretnie do znanej każdemu euro-entuzjaście miejscowości Schengen.

 

 

Kolejny tydzień rozpocząłem od zapoznania się z zadaniami oraz sprzętem na posterunku policji autostradowej w Lorsch, którym dowodzi mój gospodarz - Josef Simon. Nieoznakowane radiowozy, pracujące w Niemczech i nagrywające za pomocą kamer niewłaściwe zachowanie kierowców na autostradach- są wyposażane i przygotowywane do służby przez firmę Pro-Vida. Jak się dowiedziałem, są to z reguły samochody BMW 535i, wyposażone w benzynowe silniki o pojemności 3 litrów i mocy grubo ponad 200 KM. Służbę rozpoczęliśmy o godzinie 10 rano i zakończyliśmy około 8 godzin później. W tym czasie na pokonaliśmy w sumie 500km po autostradach.

Jeden z dni stażu mój gospodarz przeznaczył na pokazanie mi lotniska we Frankfurcie. FRAPORT, bo tak nazywa się oficjalnie to lotnisko zatrudnia ponad 60 tysięcy ludzi, a około 300 osób mieszka tam na stałe! Jest to drugi, po Heatrow w Londynie -największy port lotniczy Europy.

Ochroną lotnisk zajmuje się Policja Państwowa, która powstała z przekształcenia Bundesgrenzschutz (federalna straż graniczna) w Bundes Polizei. Na lotnisku udaliśmy się m in. do komórki zajmującej się wykrywaniem fałszerstw w dokumentach. Dzień wśród fachowców od fałszerstw to kolejna porcja niezwykłych doświadczeń. Wymienialiśmy uwagi i spostrzeżenia, rozmawialiśmy o sprzęcie z jakiego korzystamy oraz o najczęstszych przypadkach z jakimi mamy do czynienia.

 

 

 

Jako, że moim miejscem pracy jest Punkt Kontaktowy w Kudowie, mój gospodarz zorganizował mi wycieczkę, do oddalonego o około 200 km punktu kontaktowego francusko-niemieckiego w miejscowości Kehl. Miasto to leży po niemieckiej stronie granicy, natomiast zaraz za granicą, po stronie francuskiej rozpościerają się granice administracyjne miasta Strasburg. Poznałem tam dwóch przedstawicieli policji i jednego francuskiego funkcjonariusza, który jak się później okazało był kolekcjonerem historycznych dokumentów paszportowych. Pokazał nam swoją kolekcję paszportów z okresu pierwszej i drugiej republiki. Dumą kolekcji pana Bertranda jest jeden z pierwszych w świecie paszportów ze zdjęciem, z okresu trzeciej republiki.

Koledzy z Kehl zapoznali nas z prezentacją multimedialną dotyczącą działalności Punktu, a następnie funkcjonariusz z Francji wyjawił nam w formie szkolenia tajniki zabezpieczeń francuskich dokumentów państwowych. Niezwykle cenne doświadczenie- zwłaszcza, że tego typu informacje nie są publikowane dla szerokiej rzeszy odbiorców.

Po szkoleniu i wspólnym lunchu, na który zostaliśmy zaproszeni przez szefostwo Centrum Współpracy- wręczono mi pamiątkowy medal-z symbolem tej placówki.

Czwartek, który był właściwie przedostatnim dniem mojego stazu, w calości został przez moich gospodarzy przeznaczony na niespodzianke jaka mi zgotowali. Dzień zaczał się od odwiedzin we Frankfurcie, w siedzibie tamtejszej policji – gdzie wręczono mi oficjalne podziękowanie za udział w stażu. Dla żartu, wręczając mi dyplom dyrektor założył czapkę polskiego policjanta.

 

 

 

 

 

 

Następnie udalismy się prosto na tereny Frankfurckich Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych. Najpierw oprowadzono mnie po pomieszczeniach w których pracują policjanci czuwający nad zabezpieczeniem targów- zobaczyłem tu m.in. salę wyposażoną w urządzenia umozliwiające podgląd ok. 130 kamer jednocześnie.Kolejne godziny mijały mi już na delektowaniu się widokiem najpiękniejszych i najdroższych pojazdów na świecie. Prawdziwa uczta dla oczu :

Ostatnim dniem stażu był piątek- udaliśmy się ponownie do Darmstadt, gdzie raz jeszcze spotkałem się z vice prezydentem Policji Uwe Brunnengräberem. Spotkanie miało na celu podsumowanie stażu, oraz ewentualne uwagi i spostrzeżenia.

Reasumując mogę śmiało stwierdzić, że staż jaki miałem okazję odbyć w ramach „placement programme” to coś znacznie więcej niż tylko ogromna szansa na wymianę doświadczeń. W ciągu tych niezwykle bogatych w różnorakie wydarzenia dwóch tygodni poznałem kilkanaście, a może i kilkadziesiąt niezwykłych osób. Co więcej, jestem absolutnie przekonany, że co najmniej z kilkorgiem z nich- w tym z moim przesympatycznym gospodarzem- zaprzyjaźniłem się w sposób daleko wykraczający poza zawodowe sympatie. Moim zdaniem to jest właśnie największą wartością programów wymiany- nawiązane przyjaźnie, co znakomicie nawiązuje do motta widniejącego na logo IPA- „Servo Per Amikeco”.

 

 St. chor. sztab SG Grzegorz SALSKI

{gallery}/zdjecia/stazNiemcy2011{/gallery}

Odsłony: 3916

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
  1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

c)       utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

  1. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  2. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a)      „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;

b)      pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;

c)       „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;

d)      „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

e)      „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

 

  1. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  2. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  3. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  4. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.

Opracowano na podstawie http://wszystkoociasteczkach.pl/. Prawa autorskie przysługują IAB Polska.