Historia DGW IPA

Kategoria: Historia Opublikowano: sobota, 18 grudzień 2010 Janusz Konopnicki

Co to jest IPA ?

To pytanie w 1990 r. zadali jeleniogórscy policjanci duńskiemu burmistrzowi z Esbjerg, byłemu szefowi Policji w tym portowym mieście. Na podstawie porozumień w 1991 r. kilkudziesięciu policjantów z województwa jeleniogórskiego w kilku turach uczestniczyło w tygodniowych szkoleniach w Esbjerg. Tam dowiedzieli się, że International Police Association (w skrócie IPA) czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji zostało założone 01.01.1950 r. Inicjatorem był angielski policjant Arthur Troop . W założeniu niezawisłe, łączące wszystkie policyjne służby, bez względu na stopnie, wykształcenie, pleć, rasę, kolor skóry, mowę, religię i neutralnie politycznie. Od 1971 r. największe stowarzyszenie na świecie z ponad 320 tys. członków zrzeszonych w 63 sekcjach narodowych. Dewizą stowarzyszenia w j. esperanto jest „Servo per Amikeco”, co znaczy „Służyć poprzez przyjaźń”. Celem IPA jest jednoczenie czynnych i byłych funkcjonariuszy służb policyjnych, poprzez nawiązywanie kontaktów i wzajemną pomoc oraz angażowanie się w działalność społeczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest tworzenie więzów autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy policjantami na całym świecie. Bardzo ważnym elementem odnoszącym się do członkowstwa jest jego rodzinny charakter.

 

Ta idea IPA przypadła wszystkim, którzy z nią się zapoznali i już 6 stycznia 1992 r. w Jeleniej Górze powstała Grupa Inicjatywna IPA – oddział duński – Esbjerg. Przewodniczącym został kol. Ryszard Siewierski ówczesny I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Jeleniej Górze. W ten sposób do organizacji przystąpiło 122 policjantów, którzy otrzymali legitymacje IPA wystawione przez Sekcję Duńską IPA z datą 16 marca 1992 r., a więc byli pierwszymi policjantami na Dolnym Śląsku z formalnym członkowstwem w IPA.

W tym samym czasie w Polsce w kilku ośrodkach policyjnych m.in. w Poznaniu, Szczytnie i Krakowie również nawiązano kontakty ipowskie z policjantami z Francji i Niemiec, co było krokiem do zawiązania w Poznaniu Grupy Inicjatywnej do utworzenia Sekcji Polskiej IPA na czele której stanął wybrany tymczasowo na prezydenta Leszek Brzostowski. W dniach 16-17 października 1992 r. w Kiekrzu odbył się I Krajowy Kongres Sekcji Polskiej IPA, w którym uczestniczyło 52 delegatów z 22 Grup Wojewódzkich z kraju reprezentujących 630 członków oraz dwóch obserwatorów z Jeleniej Góry (byli formalnie członkami IPA Sekcja Duńska). Prezydentem został wybrany Jacek Węgrzyn, który na zaproszenie 24.Międzynarodowej Konferencji IEC (International Executive Council – Międzynarodowa Rada Wykonawcza) w dniu 6 listopada 1992 r. w Rio de Janerio był świadkiem przyjęcia Sekcji Polskiej IPA do międzynarodowej rodziny mundurowej.


IPA na Dolnym Śląsku

Z chwilą przyjęcia Sekcji Polskiej IPA do struktur światowych, policjanci z Jeleniej Góry utracili automatycznie stowarzyszenie z Sekcją Duńską IPA i zostali włączeni do struktury polskiej po otrzymaniu nowych legitymacji IPA z datą 06.11.1992 r. W lutym 1993 r. na walnym zebraniu w Jeleniej Górze zmieniono nazwę i powołano Grupę Wojewódzką IPA . Na przewodniczącego wybrano ponownie kol. Ryszarda Siewierskiego, od 1996 r. Maciej Kocerka. Tymczasowe Grupy Wojewódzkie IPA równolegle powstały pod koniec 1992 r. w Legnicy (z siedzibą w Głogowie – przewodn. Edward Świżek) i we Wrocławiu (przewodn. Grzegorz Rodakiewicz, od 1996 r. Sławomir Cisowski, sekr. Ryszard Wytyczak) oraz w 1993 r. w Wałbrzychu (przewodn. Stanisław Giurg, skarbnik Stefan Przywóski ).

Od 1.01.1999 r. w wyniku reformy administracyjnej powstały powiaty i nowe województwa co skutkowało zmianą struktur w stowarzyszeniu IPA. Zamiast dotychczasowych grup wojewódzkich zaczęły funkcjonować Regiony IPA. W wyniku służbowych przeniesień i odejść na emeryturę rozpadła się struktura IPA w Wałbrzychu, a znacznemu osłabieniu uległa struktura IPA we Wrocławiu. Bez przeszkód działalność prowadził tylko Region IPA Jelenia Góra i trochę mniej aktywnie Region IPA Głogów.

Dopiero 02.10.2001 r. we Wrocławiu powołano jako jedną z ostatnich w kraju Dolnośląską Grupę Wojewódzką IPA z prezesem Andrzejem Sójką. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym 27.05.2004 r. prezesem została Barbara Świderska (od 02.10.2001 r. była przewod. Regionu IPA Wrocław), która została też prezesem Dol.GW IPA na kolejnym zebraniu 29.06.2007 r.

W dniu 10.12.2008 r. na nadzwyczajnym zebraniu Dolnośląskiej GW IPA delegaci wybrali Zarząd w składzie:
Fryderyk Orepuk - prezes, Andrzej Kos – sekretarz, Zdzisław Mirecki - z-ca sekretarza, Leszek Kulik skarbnik, Roman Herezo i Józef Semenowicz - czł. zarządu.
Oraz Komisję Rewizyjną w składzie: Ireneusz Ziętkiewicz – przewodniczący, Ewelina Apolinarska, Hubert Gliga i Leszek Szczucki jako członkowie.

W nowej dolnośląskiej strukturze powstały nowe Regiony IPA: Milicz - 2004 r. - przewodn. Tadeusz Chołodecki i Kłodzko – 2003 r. – Piotr Przybylak, od 26.06.2007 r. Andrzej Juszczak. Zawiązany w 2007 r. Region IPA Legnica rozpadł się zanim zaczął działać. Regionowi IPA Jelenia Góra przewodniczy od 23.03.2005 r.Zbigniew Markowski (poprzednio Maciej Kocerka), Regionowi IPA Wrocław od 2004 r. Józef Semenowicz (poprzednio Barbara Świderska), a Regionowi Głogów od 2008 Karol Przebięda (poprzednio Robert Woźniak i Bogdan Kaleta).

Obecnie Doln. GW IPA liczy około 480 członków (7 miejsce w kraju – Sekcja Polska IPA skupia ponad 9 tys. członków). W poszczególnych Regionach IPA skupionych jest: Wrocław – 160 czł. , Jelenia Góra – 150 czł., Kłodzko – 65 czł., Głogów – 60 czł. , Milicz – 30 czł. Na mocy Decyzji Nr 78 z dnia 13.06.2003 r. KG SG do IPA mogą wstępować f-sze SG, którzy znacząco zasili Regiony IPA Jelenia Góra (Łużycki Oddział SG w Lubaniu), Kłodzko (Sudecki Oddział SG w Kłodzku) i Wrocław (SG Lotnisko Wrocław -Strachowice).

Dolnośląscy policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej zrzeszeni w IPA mogą się pochwalić wieloma kontaktami z kolegami z zagranicy, m.in. z Niemiec, Czech, Węgier, Rumunii, Danii, Izraela, Francji, Anglii, Belgii, Holandii, Ukrainy i Litwy. Ważne jest, że członkowie IPA darzą się przyjaźnią i sympatią. Organizacja umożliwia kontakty hobbystyczne, sportowe, kulturalne i inne. Oferuje szeroki program szkoleniowy we własnym Międzynarodowym Ośrodku Informacyjno-Szkoleniowym w zamku Gimborn k.Kolonii. Bardzo ważnym elementem w stowarzyszeniu jest jego rodzinny charakter. Umożliwia korzystanie z niedrogich domów tzw. IPA Haus na całym świecie. Członkowie mogą się odnaleźć w tłumie dzięki takim samym legitymacjom, znaczkom i naklejkom na prywatnych samochodach. Pewną barierą w kontaktach z członkami IPA z innych krajów jest nie tylko brak znajomości obcego języka, co skłania do jego nauki, ale o wiele mniejsze pensje od kolegów z Zachodu. Bieżące informacje o działalności IPA są dostępne na stronie
www.ipapolska.pl, www.dolnoslaska.policja.gov.pl z linkiem IPA oraz w kwartalniku „Wiadomości Sekcji Polskiej IPA”.


Dolnośląscy członkowie IPA we władzach krajowych

Pierwszym Dolnoślązakiem był Ryszard Siewierski ( kadencja 1995-98) wybrany na wiceprezydenta na II Kongresie Krajowym IPA w Legionowie. Na IV Kongresie Krajowym IPA w Wildze Zdzisław Mirecki (kadencja 2001-2004) został wybrany na asystenta Sekr. Gen. i w końcu kadencji na Sekretarza Generalnego. Na V Kongresie Krajowym IPA w Łącznej k.Kielc Zdzisław Mirecki (kadencja 2004-2007) został wybrany na funkcję wiceprezydenta, który też w tej kadencji organizował szkoleniowe wyjazdy do Gimborn. Na tym samym Kongresie Roman Trzcieliński (kadencja 2004-2007) został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Sekcji Polskiej IPA. Na ostatnim Kongresie Krajowym w Bochni 29.09.2007 r. Romana Herezo wybrano na wiceprezydenta.

Członkowie z Dolnego Śląska pełnili lub pełnią społeczną funkcję jako asystenci Sek.Gen. ds. kontaktów z innymi sekcjami narodowymi. I tak ds. kontaktów z Danią do 1998 r. był Robert Kukiełka (Region J. Góra), a od 1999 r. jest Leszek Dłużyk (Region J. Góra). W latach 2001-2004 asystentem ds. kontaktów z Sekcją Izraelską był Leszek Wolak (Region J. Góra). W latach 2001- 2007 asystentem ds. kontaktów z Rumunią był Józef Semenowicz (Region Wrocław).

Tak w skrócie można przedstawić działalność IPA na Dolnym Śląsku.

Opracował: Zdzisław Mirecki
Dolnośląska Grupa Wojewódzka IPA
Tel. 604 424 188, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bolesławiec, wrzesień 2009 r.

 {backbutton}

Odsłony: 59513